Obrona parlamentaryzmu i demokracji
Nowelizacja Konstytucji RP
zakaz kandydowania dla skazanych
35. Posiedzenie Senatu VII kadencji, 17 czerwca 2009 roku
Ustawa ma na celu zmianę Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. polegającą na tym, że do Sejmu lub do Senatu nie będzie mogła zostać wybrana osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
Poniżej przedstawiamy tekst wystąpienia Wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego w jego oryginalnym brzmieniu:
Po pierwsze, przypominam, że my mamy wybory proporcjonalne, czyli listy wypisują komitety wyborcze partii. Jedyny wyjątek jaki jest, to taki, gdy ktoś utworzy własny komitet wyborczy do Senatu. To jest jedyny wyjątek. Skoro jest taka tendencja, to dlaczego nasze partie miałyby wpisywać osoby skazane na listy wyborcze? I po co mamy to wpisywać do konstytucji? Ja tego, przyznam szczerze, nie rozumiem.
Druga sprawa, niezwykle ważna. Oglądałem wczoraj zarówno informacje w TVN, jak i „Wiadomości” w TVP, i muszę powiedzieć, że charakteryzuje je jedna wspólna cecha – wyjątkowo niechętny, wyjątkowo krytyczny stosunek do parlamentu. A my, w imię podporządkowania się tej właśnie rzekomej opinii publicznej przyjmujemy najrozmaitsze zdumiewające ustawy, ograniczające prestiż, pobory, rolę parlamentu.
My nie mamy do tego prawa. Bo co to oznacza? To oznacza koniec demokracji i przejście władzy w ręce nieformalnych grup. I oto przecież chodzi, stąd bierze się ta krytyka parlamentu.
Okazuje się, że problemem jest tylko immunitet parlamentarny, sędziowski – nie, prokuratorski – nie, problemem jest tylko immunitet parlamentarny. Itp., itd., można pokazywać dziesiątki takich przykładów. Nikogo nie razi, że sędziowie przechodzą w stan spoczynku, ale zwiększenie emerytur posłów i senatorów już tak. No to jest niemożliwe, no może nie w dzisiejszej sytuacji cięć budżetowych, ale to, co się dzieje, to jest przecie ż coś niebywałego. A to jest po prostu oczywista tendencja. Zresztą przez wielu wypowiadana jest dzisiaj opinia, że parlamenty są straszliwie nieruchome i przeszkadzają rozwojowi, w związku z tym trzeba ten system uprościć. I te nieformalne grupy podejmą odpowiednie działanie. Ja do państwa apeluję, weźmy pod rozwagę obronę polskiego parlamentaryzmu i demokracji.
Nie mamy prawa tej ustawy przyjąć w tej postaci.
Dziękuję.
W trakcie debaty Wicemarszałek Zbigniew Romaszewski dwukrotnie zabierał głos. Drugą jego wypowiedź zamieściliśmy w osobnym pliku. Zapraszamy do lektury.
Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 35 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 1