Stanowienie Organów Senatu
1. pos. Senatu PRL w dniu 4 lipca 1989 roku
Senat jest Izbą nową. Senator przychylił się do stanowiska, że nie należy odkładać do późniejszych rozstrzygnięć spraw regulaminowych, można natomiast w późniejszym terminie powoływać te komisje senackie, które w przyszłości okażą się potrzebne. Takie stanowisko zwyciężyło. Regulamin Senatu został uchwalony na pierwszym posiedzeniu Izby 78 głosami, przy 6 wstrzymujących się.
Senator Romaszewski poparł pogląd przeciwstawiający się pomysłowi łączenia w jednej komisji senackiej samorządów terytorialnego i pracowniczego. Ponieważ słowo "samorząd" oznacza formę zarządzania. Oznacza, że ludzie mają się rządzić sami. Natomiast treść i przedmiot pracy samorządów terytorialnego i pracowniczego są zupełnie różne. Nie da się połączyć w jednej komisji spraw związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem i problematyki zarządu miastem. W efekcie Senat powołał odrębną Komisję ds. Samorządu Terytorialnego.
Senator zaproponował, aby wnioski o powoływanie komisji senackich mogły być składane przez każdego z senatorów, a nie tylko przez Marszałka. Propozycja została przez Senat przyjęta.