O prawach człowieka w Laosie
Treść listu do ambasadora Tajlandiiz dnia 10 sierpnia 2000 rokui nie tylko...
Warszawa, dnia 10 sierpnia 2000 roku
Jego EkscelencjaNobphorn J. KarnkitAmbasador Królestwa Tajlandiiw Warszawie
Szanowny Panie Ambasadorze!
W ostatnich dniach zostałem poinformowany o zajściach, które miały miejsce na Tajlandzko - Laotańskim przejściu granicznym Vang Tao w dniu 3 lipca br. Poinformowano mnie także, że władze Tajlandii zatrzymały wtedy 27 laotańczyków.
Bardzo proszę Pana ambasadora o udzielenie mi informacji, czy prawdą jest, że władze Królestwa Tajlandii rozważają możliwość ekstradycji tych osób do Laosu.
Zdecydowałem się na napisanie tego listu do Pana Ambasadora, ponieważ zważywszy sytuację wewnętrzną Laosu obawiam się, że wydanie tych osób władzom Laosu będzie grozić im wyrokami śmierci. Odmowę ekstradycji do krajów w którym osobie wydalanej grozi wyrok śmierci uważam za jeden z najważniejszych standardów Praw Człowieka.
Jako przewodniczący Komisji Praw Człowieka i Praworządności Polskiego Senatu jestem szczególnie wyczulony na sprawę stosowania kary śmierci.
Łączę wyrazy szacunkuPrzewodniczącySenackiej Komisji Praw Człowieka i PraworządnościSenator Zbigniew Romaszewski
Poniżej prezentujemy fragmenty notatki przesłanej do wiadomości Senatorowi Zbigniewowi Romaszewskiemu
Warszawa, dnia 29 sierpnia 2000 roku
W dniu 28 lipca br. przyjąłem Ambasadora Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej w RP pana Bountenga Yongsaya na jego prośbę.
(...)
3. Ambasador nawiązał do listu przekazanego Ambasadzie Królestwa Tajlandii w Warszawie przez Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności Senatu RP pana Zbigniewa Romaszewskiego, dotyczącego grupy obywateli Laosu i Tajlandii zatrzymanych przez władze tajskie po ataku na laotański posterunek graniczny na początku lipca br. Wystąpił z prośbą, by w podobnych sprawach strona polska zwracała się o wyjaśnienia drogą dyplomatyczną poprzez Ambasadę LRLD w Warszawie bądź Ambasadę RP w Vientiane.
(...)
W odpowiedzi:
(...)
Ad. 3 Poinformowałem rozmówcę o zasadzie podziału władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz pozycji i roli polskiego Parlamentu w systemie państwa. Jednocześnie zwróciłem uwagę, iż ze względu na materię pytań i sugestii zawartych w liście senatora Z. Romaszewskiego strona tajska była ich najbardziej właściwym adresatem.
Dyrektor Departamentu Azji,Australii i Ameryki ŁacińskiejJacek Bylica