Zbigniew Romaszewski - Logo Zbigniew Romaszewski
Romaszewski.pl: HOME / Publikacje / "Sad nad Humerem" - fragment dyskusji w Komisji senackiej - "Gazeta Wyborcza", 22 czerwca 1995

"Sad nad Humerem" - fragment dyskusji w Komisji senackiej - "Gazeta Wyborcza", 22 czerwca 1995

1995-06-22
, Oficjalna strona senatora Zbigniewa Romaszewskiego

 

Po co sąd nad Humerem

Fragment dyskusji w Senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządnościopublikowany w „Gazecie Wyborczej” w dniu 22 czerwca 1995 roku.

 

Od Redakcji: Przypominamy, że w III Kadencji Senantu RP, w latach 1993 – 1997 Senator Zbigniew Romaszewski nie był przewodniczącym Senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności.

Od Redakcji „Gazety Wyborczej”: O skreślenie przepisu pozwalającego ścigać zbrodnie funkcjonariuszy PRL wystąpi senacka komisja praw człowieka i praworządności.Przepis ten (nowelę kodeksu karnego) uchwalił Sejm dwa tygodnie temu. Przewiduje ściganie zbrodni z lat 1944-1989 - także tych, które uległy przedawnieniu. Wczoraj senatorowie ostro się o to spierali.

* * *

Lech Czerwiński (SLD): To naruszenie świętej zasady nie działania prawa wstecz.

Zbigniew Romaszewski ("S"): Konwencja o ochronie praw człowieka pozwala sądzić za przestępstwa w rozumieniu ogólnych zasad prawa uznanych przez narody cywilizowane, nie ścigane np. z powodów politycznych.

Czerwiński: Czy nie czas powiedzieć: "Kończymy z tym". Proces Humera to rozprawa nad epoką, nie człowiekiem.

Krzysztof Kozłowski (UW): Niech pan to powie opinii publicznej. W sprawie Humera żyją ofiary i przestępca.

Czerwiński: Jeszcze nie przestępca - nie ma wyroku.

Romaszewski: W PRL naruszano zasadę legalizmu, bo nie było egzekucji prawa wobec funkcjonariuszy popełniających przestępstwa.

Czerwiński: Ale jaką wartość ma skazanie Humera?

Romaszewski: Pokaże, że przestępstwa władzy będą kiedyś ukarane.

Kozłowski (do Czerwińskiego): Tak samo argumentowane w Niemczech: "Po co skazywać staruszków?" Ale skazywano.

Witold Graboś (SLD): Należy ścigać zbrodniarzy, ale jestem przeciw prawu, które jest rozrachunkiem z epoką. To służy generowaniu nienawiści. Wierzę w prawo uniwersalne.

Kozłowski: To nie rozrachunek. Ofiarami stalinizmu padali nie tylko ludzie podziemia, ale i komuniści - odszczepieńcy - przepis jest uniwersalny.

* * *

Od Redakcji „Gazety Wyborczej”: W głosowaniu był remis; przeważył głos przewodniczącego Czerwińskiego - komisja zaleci Senatowi skreślenie przepisu. Jeśli Senat to zrobi, jego poprawki pójdą do Sejmu. Tam zwolennicy ścigania zbrodni PRL muszą uzbierać 50 proc. plus jeden głos, by odrzucić senackie weto.

 

Copyright 2011 © Bobartstudio.pl
Autorzy: Pawł Piekarczyk, Szymon Zaleski, Marcin Sadłowski, Adam Bielański
Fot.: Erazm Ciołek, Jarosław M. Goliszewski, Kazimierz Kawulak, Krzysztof Mazur, Paweł Piekarczyk, Tomasz Pisula, Anna Wdowińska