Ustawa o transporcie drogowym

69. Posiedzenie Senatu VII kadencji, 26 stycznia 2011 roku

 

Ustawa ma na celu objęcie przewozów osób pojazdami samochodowymi wykonywanych na podstawie licencji nietaksówkowej regulacjami właściwymi dla taksówek. Nowelizacja określa, że przewóz okazjonalny wykonuje się pojazdem konstrukcyjnie przystosowanym do przewozu powyżej 7 osób. Dotychczasowi przewoźnicy osób niebędący taksówkarzami będą mogli w okresie roku od dnia wejścia w życie ustawy uzyskać licencje taksówkową (nie będą ich obowiązywały limity uchwalane przez rady gmin).

Wicemarszałek Zbigniew Romaszewski zabrał głos w dyskusji mówiąc, że jego zdaniem możliwe są dwa wyjścia z sytuacji. Skoro są dwie grupy osób wykonujące te same usługi (taksówkarze – działający na podstawie licencji taksówkowej i osoby trudniące się tak zwanym przewozem osób – działające na zasadach działalności gospodarczej), to porządkując zasady rządzące tym rynkiem można albo zwolnić taksówkarzy z konieczności uzyskiwania licencji, albo objąć licencją tę drugą kategorię osób.

Zdaniem Senatora puszczenie wszystkiego na żywioł w ramach wolności gospodarczej jest kompletnym. Senator mówił, że organizacja rynku taksówkowego jest jednym z sukcesów naszej transformacji, że tę kwestię potrafiliśmy rozwiązać lepiej niż ma to miejsce w Londynie, w Paryżu czy w Wiedniu. Senator przypomniał, że co działo się w Polsce w roku pańskim dziewięćdziesiątym: jeździli wszyscy i tworzyły się bandy, które obsiadały lotniska i dworce kolejowe, które terroryzowały ludzi, chcących uprawiać ten zawód. Udało się to wszystko opanować, a teraz pewna ilość cwaniaczków postanowiła to wszystko obejść, mówiąc, że oni też mogą wozić pod szyldem działalności gospodarczej. Senator mówił, że powinniśmy zachować jednak pewną dbałość o to, żeby przynajmniej te taksówki funkcjonowały.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 69 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 3