Nowelizacja Prawa budowlanego
28. Posiedzenie Senatu VII kadencji, 5 marca 2009 roku
Rozpatrywany projekt został napisany w Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo” do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji prowadzonej przez Posła Janusza Palikota. Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy mają na celu ułatwienie prowadzenia inwestycji Polegają one na zniesieniu pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia budowy lub wykonywania robót budowlanych i zastąpieniu ich uproszczoną procedurą wpisu do rejestru robót budowlanych. Ponadto projekt ustawy przewiduje zniesienie instytucji zatwierdzania projektu w drodze decyzji administracyjnej oraz zniesienie konieczności uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie obiektu.
Podczas debaty nad nowelizacją wielokrotnie powtarzano, że w Ministerstwie Infrastruktury prowadzone są zaawansowane prace nad kolejną nowelizacją Prawa Budowlanego
Wicemarszałek Zbigniew Romaszewski zabierając głos w dyskusji mówił, że działalność legislacyjna różnych uprawnionych instytucji powinna być ze sobą skorelowana. Senator przypomniał, że od 1989 roku zostało wydanych około trzystu tysięcy stron Dziennika Ustaw i powiedział: „W związku z tym powstaje pytanie, czy jest niezbędny pewien woluntaryzm w pisaniu ustaw, bez konsultacji, bez zasięgania opinii ważkich środowisk. Jaki to w ogóle ma sens?”
Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 28. posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 4