O wyborach samorządowych

8. posiedzenie Senatu - 7, 8 lutego 2002

 

Jak ustawodawca wyobraża sobie finansowanie obywatelskich komitetów wyborczych? - pyta senator Romaszewski. Wiadomo tylko, że są finansowane wyłącznie ze środków własnych. Co to naprawdę znaczy?. Zbiórki zostały zlikwidowane i chyba słusznie - zauważa, ale co z tego ma wynikać, skoro nie ustala się żadnych innych regulacji.

Senator komentuje, że obywatelskie komitety wyborcze nie interesowały senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, która zajmowała się, jak widać, wyłącznie problemami partyjnymi, tym niemniej w wyborach taki problem istnieje.

Senatora niepokoi również, że z ustawy znika obowiązek przesyłania do Państwowej Komisji Wyborczej zestawienia wyników głosowań. Według niego, w ten sposób pozostaną one poza kontrolą opinii publicznej.

W związku z tym, że te problemy najwyraźniej nie były przedmiotem zainteresowania komisji, senator kieruje do sekretarza Państwowej Komisji Wyborczej pytania dotyczące zmian w procedurach wyborczych oraz prosi o wyjaśnienie sytuacji, w której Państwowa Komisja Wyborcza nie wydaje zarządzenia dotyczącego zabezpieczenia wyników wyborów. To zabezpieczenie jest, zdaniem senatora, całkowicie dowolne. Pytania senatora dotyczą również protokołów, które zostają w gminach.

W efekcie takich działań - uważa senator - w zasadzie nie mamy pojęcia, jak przebiegały wybory na terenie kraju.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 8 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt. 1