O biopaliwach

30. posiedzenie Senatu - 10, 11, 12 i 13 grudnia 2002

 

Zabierając głos w dyskusji o nowej ustawie o biopaliwach Senator stwierdził, iż warunku by komponenty do ich produkcji pochodziły od polskich producentów nie da się utrzymać po przystąpieniu Polski do UE. Można jednak wykorzystać ten rok aby stworzyć warunki, które zachęcą rolników do zaorania ugorów na przykład na Pojezierzu Mazurskim - one zawsze obsiewane były rzepakiem, a teraz jest to ugó r- zauważył Senator.

Druga kwestia dotyczy nie pozostawienia konsumentom wyboru przy tankowaniu paliwa. Dlaczego ta kwestia pojawiła się dopiero dzisiaj - pyta Senator. Do tej pory kupowało się paliwo z alkoholem, czasami bez alkoholu i nikogo to nie interesowało. Byle spełniało ono jeden warunek: zawartość alkoholu nie mogła przekraczać 5%. I wszystko było w porządku.

Padło pytanie, jakie udziały w procesie przerobu biopaliw mają członkowie rządu i poszczególni senatorowie? Niestety, że to prawda tego wykluczyć nie można - zauważył Senator, ale jest rzeczą znamienną, że nie padło pytanie o to, jakie udziały w polskich mediach mają konsorcja paliwowe. A to byłoby bardzo ciekawe.

Uważam, że naszą największą porażką, jaką ponieśliśmy w ciągu trzynastu lat transformacji jest to, że nie potrafiliśmy znaleźć gałęzi produkcyjnych, które popieralibyśmy, które otoczylibyśmy opieką, które rozwijalibyśmy. My nie mamy się czym pochwalić na arenie międzynarodowej. Okazuje się w końcu, że jest dziedzina, w której zasoby surowcowe posiadamy, ale nawet wobec jej rozwoju są zastrzeżenia. Proszę państwa, muszę powiedzieć, że tego nie rozumiem. Może zastanówmy się jednak jakie są udziały konsorcjów paliwowych w naszych mediach - zaproponował Senator.

Więcej o dyskusji nad tym punktem na stronie Senatu RP.
patrz: stenogramy posiedzeń > 30 posiedzenie > ctrl + F > Zbigniew Romaszewski > pkt.9