Powrót Orła II Rzeczypospolitej
15. pos. Senatu PRL w dniu 30 grudnia 1989 roku
To było ostatnie posiedzenie Senatu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Od kolejnego, tytuł brzmi: posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Po przerwie w obradach o głos poprosił Senator Zbigniew Romaszewski:
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
Jak Państwo zapewne zauważyli, w przerwie, na czołowym miejscu sali obrad Senatu zdołaliśmy zawiesić orła w koronie. Nie jest to może taki orzeł, jak będzie przewidywała odpowiednia ustawa. To godło II Rzeczypospolitej, które zostało do dziś przechowane. Chciałem powiedzieć kilka słów na ten temat, ponieważ ten orzeł ma specyficzną wartość ze względu na osobę ofiarodawcy. Jest w jakiejś mierze wyrazem woli społeczeństwa.
Otóż któregoś dnia przyszedł do mnie rolnik z okolic Lucynowa i powiedział, że w trudnym życiu, które spędził w domu dziecka, w areszcie, w więzieniu, ten orzeł zawsze mu towarzyszył jako jedyna pamiątka z domu rodzinnego. W chwili, kiedy jest już wolny Senat, wybrany w wolnych wyborach, on chciałby tę pamiątkę przekazać właśnie w nasze ręce. Dlatego jest mi szczególnie przyjemnie i jestem szczególnie wzruszony, że ten orzeł w koronie, przechowywany w taki sposób, mógł zawisnąć w sali Senatu jako wyraz uznania roli Senatu, uznania dla naszej działalności i jako wyraz naszej wiarygodności w oczach społeczeństwa. Chciałbym, oczywiście, za to podziękować.
Zdjęcie z opisanego tu wydarzenia znajduje się w galerii zdjęć z I kadencji Senatu RP