Formalizm pokonał sprawiedliwość

Wypowiedź opublikowana w "Fakcie", 25 lutego 2010 roku

 

Trybunał Konstytucyjny decydując w sprawie emerytur członków WRON, ponad sprawiedliwością społeczną postawił formalizm prawny. Przecież o tym, co robili funkcjonariusze SB, decydowali właśnie członkowie WRON.

Konstytucja głosi, że Polska jest państwem prawa realizującym zasady sprawiedliwości społecznej. Wyrok Trybunału wykazał pewną sprzeczność między państwem prawa a zasadami sprawiedliwości społecznej. Okazuje się, że osoby, które pełniły wyższe funkcje i podejmowały decyzje, mają mieć szczególny status.

WRON moim zdaniem to była organizacja przestępcza, która dokonała w gruncie rzeczy zamachu stanu. Niewątpliwie wprowadzenie stanu wojennego podczas sesji Sejmu było przestępstwem. Jednak do tej pory nigdy członkom WRON nie przedstawiono zarzutów. Głosami SLD sprawa ta przed Trybunałem Stanu została umorzona.

Z formalnego punktu widzenia decyzja o obniżeniu emerytur przestępcom w mundurach z WRON powinna być poprzedzona procesem sądowym. Czy do tego kiedykolwiek dojdzie? Nie mam pojęcia. Bo opór ze strony wymiaru sprawiedliwości jest gigantyczny.

Jeżeli zaś chodzi o obniżenie emerytur funkcjonariuszy SB i UB, to TK zajął stanowisko zgodne z linią orzeczniczą z początku lat 90., gdy ograniczano emerytury wyższym funkcjonariuszom partyjnym.

Od Redakcji: Wytłuszczenia w tekście pochodzą od Redakcji "Faktu".